top of page
obrazek_-_baterka.jpg

Rozjezd v pravou chvíli

Přidáno 8.11.2017

Poklepáním na základní kámen začala výstavba továrny Magna Energy Storage v Horní Suché u Havířova. Na první pohled nepříliš vzrušující zpráva ale předznamenává velké věci, které se budou dít v České republice. Za stavbou totiž stojí značka He3da a český vynálezce Jan Procházka. Tento odborník na nanomateriály se v rozhovoru pro Lidové noviny přiznal, že nemá rád, když jej novináři přirovnávají k Elonu Muskovi a jeho firmu k Tesle. To srovnání se ale skutečně nabízí. Josef Procházka vymyslel a uvedl do výroby revoluční typ baterie s využitím nanovláken.

 

Baterie chráněné mnoha patenty po celém světě daleko lépe než ty obvyklé snášejí extrémní zacházení, jako je rychlé nabíjení, zkrat, únik elektrolytu nebo mechanické poškození. Nepřehřívají se, nehoří a nevybuchují. Účinnost baterie je 97 %, 1kWh baterie se nabíjí 1 hodinu, zvládá 10 000 cyklů nabití a vybití a je plně recyklovatelná.

 

Zmíněná továrna u Havířova by se měla prioritně věnovat výrobě baterií pro uskladnění elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny, které tak přispějí k vyrovnání jejich výkonu. Kromě velkých úložišť a záložních zdrojů pro banky a nemocnice by měly sloužit i v našich domech. A co je neméně zajímavé, budou se používat jak v klasických autech, tak v elektromobilech. Výrobní kapacita budované továrny by dokonce měla být dvojnásobná, než fabriky, kterou Elon Musk staví v Nevadě. Není tedy divu, že se v kuloárech šušká o zájmu firmy Tesla postavit první výrobní závod mimo území USA právě v České republice…

 

Továrna Magna Energy Storage by měla výrobu unikátních baterií rozjet nejpozději do roka. Pozoruhodné je, že právě v době, kdy se čeští poslanci v předvolební euforii handrkují o to, kdo bude těžit lithium v Krušných horách, Jan Procházka suše oznámil, že He3da bude schopná zpracovat veškeré lithium vytěžené v republice. Možná jsme tedy svědky startu událostí, které v nepříliš vzdálené budoucnosti zařadí ČR mezi světové lídry elektromobility!

bottom of page